Alfatech Makina kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Tolga Zent ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Zent, Alfatech Makina’nın Ar-Ge çalışmaları ve geliştirdikleri ürünler hakkında detaylı bilgi verdi.

Tolga ZENT ALFATECH MAKİNA

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. 2006 yılında bu sektöre girdim. O dönem satış, pazarlama ve tedarik konularından sorumluydum. 2012 yılında vizyon farklılığından dolayı yeni bir oluşuma ihtiyaç duyduk ve Alfatech firmasını kurduk. 2014 yılında da şirketi kendi içinde ikiye bölerek imalat ve proje ayağı olan Alfatechnic firmasını faaliyete geçirdik. Alfatechnic kumlama boyama tesisleri yapan, endüstriyel çözümler üreten bir firma olarak yoluna devam etmektedir. Alfatech Makina da kumlama boyama ekipmanlarının tedariki ve satışı konusunda faaliyet göstermektedir.
Alfatech Makina’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Alfatech Makina’nın günümüzdeki yapısı nedir?
2012 yılında kurduğumuz Alfatech Makina kumlama boyama ekipman ve tesisleri hususunda “ticarette başarının teminatı dürüstlük ve kalitedir” prensibine inanarak, bunu düstur haline getirerek devamlı artan tecrübesi ve buna bağlı olarak kalifiye personel artışı ile günümüze gelmiştir. 2014 yılında yine kendi içinden Alfatechnic firması doğmuştur.
Şu anda Alfatech firması ana merkezi ve bayileri ile tüm Türkiye’de ve yurt dışında hizmet vermektedir. Portföyünde gerek teknolojik, gerekse yüksek kaliteli ürünlerin seçilmesi hususunda hassas davranmış, yüksek kaliteli ürünleri portföyüne katmıştır. Türkiye’de yüksek basınçlı endüstriyel airless boya pompaları hususunda Alman markası olan Wagner’in distribütörüdür. Bunun dışında kumlama ekipmanlarında Contracor, kumlama nozullarında Kennametal, güvenlik ekipmanlarında RPB Safety ve kumlama & boyama hortumlarında Sell Eaton gibi dünya markalarıyla çalışmaktadır. Alfatech Makina, kendi markası ile boya pompaları da ürettirmektedir.
Yaptığı işlerde her daim satış sonrası hizmeti ile de akıllarda yer eden Alfatech ve Alfatechnic firmalarımız donanımlı bir teknik servis ekibine sahiptir

Alfatech Makina başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Alfatech Makina’nın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Alfatech Makina olarak imalatını ve tedarikini gerçekleştirdiğimiz kumlama-boyama ve kaplama makinalarının ve ekipmanlarının satışını gerçekleştirmekteyiz. Alfatech Makina’nın üretim ve proje ayağı olan Alfatechnic Makina olarak ise, ihtiyaçlarınıza göre proje dizaynları ile kumlama ve boyama sistemleri tasarlamaktayız. Büyük müteahhit firmaların yurtdışı operasyonlarında, şantiyede yapılacak kumlama boyama aksiyonlarının tedariki ve mobilizasyonu konusunda da uzman olduğumuzu belirtmek isteriz.Yani yüzey işlem gerektiren her alanda Alfatech ve Alfatechnic olarak gerek tesislerimizle, gerek makine ve ekipmanlarımızla her daim hizmetinizdeyiz.

Ürettiğimiz bu sistemler ve makinalar yoğun olarak çelik konstrüksiyon, tersane, çelik köprü inşa, araç üstü ekipman, rafineri, otomotiv, metal sanayi, gıda, petrokimya gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ürünlerimizin ve sistemlerimizin daha iyi anlaşılabilmesi için daha detaylı açıklayayım. Alfatech ve Alfatechnic olarak başlıca üretimini ve satışını yaptığımız ürünler kumlama tesisleri, boya tesisleri, nem kontrol sistemleri, grit geri dönüşüm sistemleri (vakum makinaları), filtrasyon sistemleri (toz toplama makinaları), endüstriyel ısıtıcılar, kumlama kazanları ve boya pompalarıdır. Ayrıca kumlama bağlantı parça ve ekipmanları, boya pompa bağlantı parça ve ekipmanları tedarik etmekteyiz ve satış sonrası destek ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?
Yurt içinde Osmangazi Köprüsü Viyadüğünün şantiyesindeki kumlama boyama tesisi, 3. Köprü Tabliye inşaatındaki nem alma sistemleri, 2. ve 1. Köprü tamiratındaki toz alma ve spreyleme makinaları firmamız tarafından yapılmıştır. Türkiye’de yaklaşık 100’ün üzerinde kumlama boyama tesisi referansımız vardır. Yurt dışında ise Amerika’da kumlama tesisi, Türkmenistan’da dünyanın 3. büyük limanındaki tersaneye kumlama ve boyama tesisi, 20’den fazla ülkeye özellikle komşu ülkelerimiz başta olmak üzere (Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan, vs.) tüm Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’ya (İngiltere, İskoçya, Fransa, Portekiz, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Dubai, Katar, İran, Irak, Suriye, Mısır, Türkmenistan) makine ekipman satışı yapmaktayız. Şu anda Sırbistan’da bir çelik konstrüksiyon firmasının ihtiyaçlarına özel olarak tasarladığımız kumlama ve boyama tesisinin kurulum ve montajını tamamlamak üzereyiz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Alfatech Makina firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?
Yeni teknolojileri kullanarak tasarladığımız ve tamamen kendi üretimimiz olan ve Türkiye’de muadili bulunmayan Alfa Dual adını verdiğimiz ürünümüzü sizlere açıklayayım. Alfa Dual ürünümüz, 300lt kazanımızla hemen hemen aynı ebatlardadır fakat işlev olarak bir kumlama kazanından daha avantajlıdır. İç mekanizmasında iki kazanın üst üste olduğu sistemde operasyon sırasında alttaki kazanda kum bittiğinde kazanın kum ile dolmasını beklemenize gerek kalmamaktadır. Tasarladığımız sistem mekanizması sayesinde operasyon durdurmadan, alttaki kazan boşaldığında üstteki kazandaki aşındırıcı alttaki kazana dolmakta ve böylece bekleme süresine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sayede zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.
Halihazırda KOSGEB’te bulunan, Sessiz Makina olarak adlandırdığımız bir Ar-Ge projemiz vardır. Projemiz kumlama makinalarımızın geliştirilmesi ile ilgilidir. Projemiz henüz sonuçlanmamıştır.

Alfatech Makina’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Alfatech ve Alfatechnic Makina olarak gerek makine üretimimiz aşamasında gerek proje kurulumu aşamasında iş güvenliğine ve işçi sağlığına önem göstermekteyiz. Ayrıca ürettiğimiz makinaların, Çevre Bakanlığının öngördüğü emisyon oranlarına uygun olarak atmosfere salınım yapılmasını sağlamaktayız. Ürettiğimiz makinalardan çıkan tozların salınımı Çevre Bakanlığı Atık Yönetmeliklerine uygundur. Ayrıca solventin doğaya atılmasını engelleyen filtrelerimizi ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporuna uygun hale getiriyoruz. Dolayısıyla gerekli tüm tedbirler her zaman ve her yerde alınmaktadır. Alfatechnic kullandığı sistemlerde kumlama ve boyama gibi ağır koşullar içeren uygulamalarda operatör sağlığını koruyan sistemleri portföyünde bulundurmaktadır. Hem çevreye duyarlı makinalar imal etmekte, hem de iş güvenliği normlarına uygun imalat yapmaktadır.
Alfatech Makina’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Alfatech Makina’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?
Daha ekonomik, daha fonksiyonel, daha hızlı üretim, daha çok müşteriye ulaşma hedefleri doğrultusunda makine, personel ve fabrika yatırımlarımız devam etmektedir. Yeni teknolojilere yatırım yapılmaktadır. Sektörle ilgili dünyadaki tüm gelişmeler takip edilmektedir.